1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE

Zde se budou objevovat informace ohledně projektu. Reporty z denních foto výprav apod.

 

AKTUÁLNÍ STAV:

FOTOGRAFIE:

    

   

 

TISKOVÁ PODOBA PROJEKTU

Se nachází od začátku srpna roku 2013 v prostoru obchodního centra Olomouc City, ve výloze jedné z prodejen. Najdete zde finální podobu projektu na rozměrech 5x3 metry, v kvalitním provedení tisku na látce.

Aktualizace (duben 2015): PROJEKT JIŽ NENÍ VYSTAVEN V CENTRU, MOMENTÁLNĚ K VIDĚNÍ POUZE NA INTERNETU.

 

K ČEMU TOHLE VŠECHNO?

Jedna z nejčastějších otázek, která během dotazování a focení padá, je důvod toho, proč jsme se na něco takového vrhli. Pokud pominu fakt, že rádi fotíme a milujeme práci s lidmi, tak se pokusím stručně vyjmenovat ještě další důležité a opodstatněné důvody. Za prvé: Je to určitá forma výzvy pokusit se něco takového uskutečnit, nápad nás nadchnul a prozatím jsme nezaznamenali, že by někdo něco podobného u nás realizoval. Za druhé: Lze to brát i jako takový menší sociologický průzkum (Co mě nejvíc zaráží je asi ta uspěchanost, lhostejnost a někdy i neopodstatněná arogance lidí při pokusu o jakýkoliv kontakt, naproti tomu jsme zatím potkali pár set báječných a zajímavých lidí, kteří nám věnovali svých pár vteřin života, výměnou za trochu humoru a „ukradnutí duše“ fotoaparátem). Za třetí: Je to pro nás jakási škola života, kdy se procvičíme v komunikaci s neznámými lidmi.

NAPSALI O NÁS:

Helena v krabici: článek ===> ZDE

iDNES.cz: článek ===> ZDE

tištěná novinová verze ke stažení: ===>  ZDE

fototipy.cz (obsáhlý rozhovor):  ===> ZDE

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN DESÁTÝ, 29.4.2013 - PONDĚLÍ)

K poslednímu foto lovu jsme si vybrali ne moc lichotivý začátek týdne, kdy většina lidí rozhodně nehýří bůhví jakým nadšením a skvělou náladou. I to se částečně mohlo odrazit v počátečních neúspěších, náladu nám to však úplně nevzalo a my tak mohli přetavit zbytky sil ke kompletaci závěrečné stovky. Ta nám protentokrát zabrala necelé tři hodiny, po nichž přišla znatelná úleva z dokončeného. Teď už zbývá jen promyslet tisk a umístění a máme hotovo. I když ne zcela úplně, on se zas nějaký ten projekt časem určitě vynoří. Děkuji všem zúčastněným za účast a ochotu, bez vás by projekt vzniknout nemohl. A zase třeba někdy, někde. Zdraví Renek a Tom.

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN DEVÁTÝ, 24.4.2013 - STŘEDA)  

Pomalu se blížíme k finálové čáře, rozhodli jsme se proto nabrat trochu na tempu a věnovali tentokrát focení něco přes tři hodiny. Stejně jako minule, i tentokrát jsme spoléhali na vlídnou pohostinnost parků, kde jsme posbírali velké procento snímků, zároveň jsme trhli osobní rekord (odfocená skupina 16 studentů), který asi už těžko kdy překonáme. Nic to ale nemění na faktu, že nám takovéto shluky dosti usnadnily práci, což jsme s povděkem uvítali, jelikož dnes byla úspěšnost nad rámcem běžného průměru. Po překonání denního limitu 125 osob, jsme se ještě chvíli potulovali kolejním areálem, kde došlo k navýšení počtu na výsledných 143 fotografií. Jako vždy díky moc všem za účast, setkání to byla mnohdy opravdu zajímavá a inspirativní :).

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN OSMÝ, 17.4.2013 - STŘEDA) 

Teploty zase postoupily do výšin a zatímco první fotky byly ve znamení šál a čepic, ty poslední budou nejspíš výhradně plavkové. Ideální čas na to, vymanit se z područí uspěchaných ulic, výměnou za krásné městské parky Olomoucké. Tam také proběhla většina focení a k našemu úžasu se 100% úspěšností. Nebylo člověka, který by nás obklopen žárem slunce a měkkostí travin, odmítnul. S radostí jsme tedy poskakovali od jednoho hloučku k druhému, sledujíce přitom plnící se paměťovou kartu. Lov byl úspěšný, meta 100 nových tváří překonána, well done.

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN SEDMÝ, 9.4.2013 - ÚTERÝ) 

Milí, zlatí. Projednou bylo času tak málo, že jsme trhli nový rychlostní rekord (1 fotka za necelou minutu). Lov začal klasicky na místě bývalého "letadla", poté had vedl až k areálu VŠ kolejí, kde už Tom na poslední chvilku utíkal do školy. Výsledek 65 nových tváří. Mile nás potěšila jistá obeznámenost s projektem u některých fotografujících a zároveň velká podpora. Moc si toho vážíme a s už teď se těšíme na další focení :)

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN ŠESTÝ, 28.3.2013 - ČTVRTEK)

Počasí a společný volný čas nám dovolili vrátit se zase na chvilku k projektu. Sice k pozdnímu odpoledni světla ubývalo velmi rychle, stačili jsme však přidat 60 nových tváří. Výsledek najdete jako vždy v aktualizovaných mega fotkách nad textem.

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN PÁTÝ, 8.3.2013 - PÁTEK) 

V pátek jsme s Tomem ušetřili okolo hodiny a půl času a vydali se do ulic pro alespoň 50 nových duší. Ač hustota procházejících nedosahovalo takových čísel, jak minulou středu, přesto jsme limit zdárně (avšak krajně na poslední chvíli před odjezdem vlaku) dokončili. Velkým přilepšením pro nás byla větší skupina polských studentek, kterým jsem lámanou angličtinou s nadšením sdělil o co jde a které se téměř všechny nechaly s radostí vyfotografovat :-)

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN ČTVRTÝ, 27.2.2013 - STŘEDA)  

A jsme zpátky. Počasí nám dalo k dobru pěkných pár plusových stupňů, zimních bund razantně ubylo a my se po delší nucené odmlce vrhli znovu na focení. Vybrali jsme si k tomu naše oblíbené trasy centrem k vlakovému nádraží a tak nějak okolo, prostě všude, kde se to aspoň trochu hemžilo lidmi. Vše šlo mnohem lépe, než během hektického období předvánočního. Náš limit na 100 hlav :-) jsme měli odkroucený již po dvou a půl hodinách. Byli jsme tak rozjetí, že nebýt nedostatku světla a opotřebení dolních končetin, bychom byli pokračovali snad až do noci. Nakonec jsme nasadili krytku objektivu poté, co jsme posledních pět fotografií nedokázali udržet kompletně zaostřené. Zůstat v rovinách realismu a netvořit z portrétů abstrakci, bylo rozhodnutí více než vítané. Co se týče šílených zážitků, tak až na pár velice paranoidních a podezřívavých jedinců vše proběhlo bez úhony, tak jsem zvědavý příště.

OBJASNĚNÍ DOČASNÉ NEAKTIVITY 17.2.2013

Bylo by fér, abych vás informoval o zpoždění a komplikacích, díky kterým, je projekt krapet posunut. Během ledna jsem se několik týdnů snažil domluvit s kolegou na pokračování spolupráce na projektu, což však nevedlo k žádnému cílí. Po spoustě výmluv (proč nepokračovat) z jeho strany, jsem se smířil s tímto nemilým faktem a začal hledat náhradního nadšence. Toho jsem sice našel, leč díky vleklé sérii nemocí, stojíme furt na místě. Momentálně se dávám do kupy z chřipky a budu opravdu rád, když se tu za týden, dva konečně objeví desítky dalších milých tváří z hanácké metropole, Olomouce :-)

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN TŘETÍ, 21.12.2012 - PÁTEK)   

Týden se s týdnem sešel a znovu jsme se po doplnění sil a trpělivosti vrhli zpátky do našeho projektu. Tradičně jsme přemlouvání a focení (spíš to první než druhý) věnovali několik hodin. Dali jsme si mnohem skromnější denní cíl a to 100 kusů portrétů, což se nám nakonec akorát/včas podařilo. Kdy jsme fotili posledních 8 tváří, bylo již něco po půl čtvrté a hladina světla těžce pod schopností udržet fotoaparát v ruce a zároveň vytvořit něco, co by mohlo být aspoň průměrně zaostřené. Naším plusem je to, že u miniatur jsou tyto výchylky prakticky nepatrné (což nás sice neobhajuje ale zároveň to ani nenaruší chod práce). Zítra je na řadě odbarvování fotek, virtuální lepení hlav k sobě a nakonec  plakát, který byl měl zobrazovat výsledek naší dosavadní snahy a vaší trpělivosti. P.S. O Vánocích si sice dáme menší pauzu, ale po novém roce se opět vrhneme do víru "velko"města s dalšími metami k plnění.

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN DRUHÝ, 14.12.2012 - PÁTEK)  

Je pátek ráno a na nás čeká další část projektu. Vyhradili jsme si pro to pět hodin volného času, což se může jednomu zdát hodně, ale jak jsme si mohli v praxi ověřit, i to automaticky neznamená velký posun dopředu. Průměrně se nám podařilo získat 1 portrét za 3 minuty, což v praxi znamenalo zhruba 100 portrétů, které jsme přidali ke včerejším 160. Jsme ve čtvrtině jízdy a spousta práce na nás ještě čeká. Tímto bych chtěl strašně moc poděkovat všem lidem, kteří se prozatím zapojili do této atypické sociologicky-fotografické šílenosti. Zůstaňte dál na příjmu. Příští čtvrtek přineseme další report spolu s novými informacemi. Zdraví Renek a Robert.

1000 TVÁŘÍ OLOMOUCE (DEN PRVNÍ, 13.12.2012 - ČTVRTEK)  

Máme za sebou první oťukávací den. Počasí není zrovna z nejlepších a nálada většiny davu také lehce pod bodem mrazu :-) Začínáme na ulici Ladova a před námi je tak 15 km cesta křížem krážem různými částmi města. Fotíme zhruba 3,5 hodiny (od 12 do půl čtvrté). Poté jsou podmínky vzhledem k nedostatku světla již značně omezené. První dojmy: Osloveno několik set lidí různých věkových kategorií. Krom toho, že jsme se setkali s desítkami různých výmluv, proč dotyčného nemůžeme vyfotit (nejčastější byli variace "spěchu" :-) ), tak se nám podařilo udělat pěkných 160 portrétů. Což zase tak špatné nebylo, když vezmu v potaz podmínky a nulové zkušenosti s podobnými projekty. Navíc spousta těch, kteří odmítli, i tak odcházela s úsměvem a nejeden jejich komentář nás upřímně rozesmál :-D. Pokud jsme někoho pohoršili či urazili, dalo by se to se spočítat na prstech jedné ruky. Uvidíme co dá zítřek, kdy budeme v projektu dalších pár hodin pokračovat. Pokud půjde vše podle plánu, o tomto víkendu bychom měli mít na disku takových 40-50% fotek no a příští pátek projekt úspěšně dokončený včetně úprav a zveřejnění fotografií v ojedinělé veliké "Olomoucké" sérii.

 

 

(C) Rene Planka 2011-2016